Kenyu Chinen

karate, Piaseczyński klub karate, Shorin-Ryu, treningi, obozy sportowe

Kenyu Chinen urodził się w 1944 r. na wyspie Ie w Prefekturze Okinawy. Treningi Shorin-Ryu Karate i Kobudo rozpoczął w 1959 r. u mistrza Shuguro Nakazato. Od 1962 r. ćwiczył kobudo u mistrza Shinpou Matayoshi, stając się wkrótce jego najlepszym uczniem. W połowie lat siedemdziesiątych Kenyu Chinen dokonuje modernizacji niektórych zaawansowanych kobudo kata oraz konstruuje szkolne kata i kihony dla grupy broni podstawowych. Wprowadza też zmiany, które zostają zaakceptowane przez jego nauczyciela mistrza Matayoshi i wprowadzone do Okinawa Kobudo, nadając stylowi dzisiejszy kształt.

W 1976 r. mistrz Kenyu Chinen został wysłany z Okinawy do Europy aby tu rozpowszechniać Shorin-Ryu Karate i Kobudo. Pierwsze dojo otworzył w Paryżu we Francji. Dzieląc czas między Francję i Okinawę, mistrz Chinen kontynuuje swoją naukę Kobudo u mistrza Matayoshi oraz Shorin-Ryu Karate u mistrza Katsuya Miyahiry.

W 1986 r. mistrz Chinen opublikował książkę "Kobudo d'Okinawa" która stała się światowym bestsellerem. W 1993 r. zostaje Prezydentem i Głównym Instruktorem World Oshukai Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation.

W 2004 r. otwiera główne dojo W.O.F. w Yomitan na Okinawie. W tym samym roku, wraz z mistrzami Meitatsu Yagi oraz Yasuo Shimoji, otwierają Okinawa Traditional Karatedo Kobudo International Center. Centrum promuje na świecie Tradycyjne sztuki walki z Okinawy: Shorin-Ryu, Goju-Ryu, Uechi-Ryu oraz Kobudo. Mistrz Kenyu Chinen stale naucza Shorin-Ryu Karate i Kobudo na wszystkich kontynentach. Wykształcił ponad 1 000 czarnych pasów w tradycyjnym Okinawa Shorin-Ryu Karate Do oraz Okinawa Kobudo. Obecnie posiada 10 Dan w Shorin-Ryu Karate oraz 9 dan w Kobudo. Jest również doktorem honoris causa sztuk walki. Zasiada w 17 osobowym komitecie doradczym d/s światowego Karate i Kobudo Gubernatora Prefektury Okinawy.